Len jest drogi nie tylko ze względu na wysokie ceny przędzy lnianej, ale także na trudności przy tkaniu. Lniane włókno jest nieelastyczne i dlatego trudno je splatać bez zrywania nici. Włókno łatwo pęka w procesie produkcyjnym, dlatego jego koszt jest wyższy niż innych tkanin. Produkcja lnu jest więc czasochłonna i pracochłonna. Od zbiorów na polu po konstrukcję tkanin w fabryce. Także miejsce gdzie może rosnąć len jest mocno ograniczone geograficznie. Len jest uprawiany i zbierany w Europie zachodniej, gdzie są optymalne warunki klimatyczne i glebowe.
Czas żniw to wyrywanie z ziemi całej rośliny, aby zachować pełną długość włókna. Suszenie i roszenie – czyli proces fermentacji, to następny czasochłonny proces wystawiania rośliny na działanie wilgoci aby oddzielić włókno lniane od zdrewniałej części łodygi. Międlenie, to gniecenie łodyg aby rozdzielić włókna lniane od łodyg. Czesanie, czyli oddzielenie krótszych włókien od długich, miękkich włókien lnianych. Czyste włókna nadają się już do przędzenia. A z tak przygotowanych nici tka się tkaniny.
Dlatego Len to symbol bogactwa i ekstrawagancji. Ze względu na ponadprzeciętne cechy jak wytrzymałośc, trwałość i miękkość jest luksusowym towarem.
Jeżeli wybieramy len, wybierzmy najlepszą jakość, na jaką możemy sobie pozwolić. Istniej powód dla którego tańszy len jest tańszy. Tańszy len jest wykonywany z niskiej jakości wókien, z domieszką najczęściej bawełny, która zasłania piękno i naturę lnu. Najlepszy len jest produkowany w Europie. Często jednak eksportowany w celu tkania do Chin i Indii, traci na jakości ze względu na niższe standardy produkcji.
Wysokiej jakości len jest miękki, gładki i bez zanieczyszczeń. I do takiego zmierzamy…